Refakatçi Politikamız
14 Şubat 2024

 

Muayene ve tedavi sırasında hastaya yardımcı olmak üzere; mevzuatın ve kurum imkânlarının elverdiği ve hastanın sağlık durumunun gerektirdiği ölçüde, tedaviden sorumlu olan hekimin uygun görmesine bağlı olarak, hastalanın refakatçi bulundurma hakkı vardır. Bu hakkın nasıl ve ne zaman kullanılacağı hastanemizde belirlenen usul ve esaslara uygun olarak gerçekleştirilmektedir. Refakat politikası ve kuralları ile ilgili isteklerimiz, hizmetin aksamadan yürütülmesini sağlamak kadar, sizin ve hastanızın sağlığını tehdit edici faktörleri ortadan kaldırmak için de gereklidir.

 

REFAKATÇİ POLİTİKASI VE KURALLARI

Hastaya refakatçi gerekip gerekmediği hastanın doktoru tarafından belirlenir ve refakatçi sayısı bir kişiyle sınırlanır.

Refakatçilerin, hastalarının bakımına sadece doktorun ve hemşirenin izin verdiği ölçüde yardım etmesi beklenir. Hastanızın güvenliği açısından doktor ve hemşirelerin bilgisi dışında her hangi bir uygulamada bulunmayınız.

Yoğun bakım ünitelerine refakatçi kabul edilmemektedir. Bu konuda ısrarcı olmayınız.

Hasta ve refakatçi yemekleri hastane tarafından verilir. Hastanızın sağlığını korumak için lütfen dışarıdan yiyecek-içecek getirmeyiniz.

Enfeksiyon ve haşere gelişimine etkisi nedeniyle odanızda açıkta yiyecek ve içecek bulundurmayınız. Yiyeceklerinizi saklamak için odanızda bulunan mini buzdolaplarını kullanınız.

Hastanıza ve kendinize ait kişisel eşyalarınızı odanızda yer alan dolaplarda ve hasta başında bulunan etajerlerde saklayınız.

Hastaneye gelirken sadece size gerekli olan eşyalarınızı getiriniz. Yanınızda değerli mücevher ve yüklü miktarda para bulundurmayınız.

Hastalarınızın hastalığı ile ilgili tıbbi bilgileri doktoruna sorunuz.

Servis hemşirenizce verilen “hasta bakım eğitimive servis kurallarına uyunuz.

Hastaya dokunmadan önce ellerinizi yıkayınız veya odada bulunan el dezenfektanlarını kullanınız. Kirli olma ihtimali olan alanlara asla eldivenli veya eldivensiz dokunmayınız. Hastanın kişisel temizliği için gereken önlemleri uygulayınız.

Hastanızın düşme riski olduğu hemşireniz tarafından size bildirildi ise hastanızı kesinlikle yalnız bırakmayınız, yatak korkuluklarını mutlaka kalkık konumda tutunuz, yanından ayrılmanız gerekirse hemşirenizi konu hakkında bilgilendiriniz.

Sizlere ve hastanıza huzurlu bir ortam sağlanması için, hasta odası-servis koridorlarında yüksek sesle konuşmayınız ve gürültü yapmayınız. Ayrıca odalarınızda bulunan televizyonu başkalarını rahatsız etmeyecek şekilde kullanınız, doktor vizit saatlerinde ve saat 22:00’den sonra kapatınız.

İlgili hekim ya da hemşire istemi dışında, hastalarınızı hastane dışına çıkarmayınız veya yatağını değiştirmeyiniz. Hasta odalarındaki boş yatakları kullanmayınız.

Refakatçı değişimlerinizi ziyaret saatleri (12.00– 13.30 ve 18.00 – 20.00)içerisinde gerçekleştiriniz. Klinik hemşirenize refakatçi değişimi hakkında bilgi veriniz.

Yerlere çöp atmayınız. Hastanemizde çöpler tıbbi, evsel ve ambalaj atık olarak ayrıştırılmaktadır. Refakatçilerimizin kullanacağı evsel atık kovaları, SİYAH renk poşetlidir ve üzerinde büyük yazı ile EVSEL ATIK yazmaktadır. Hastanede bulunduğunuz süre içerisinde; yemek atıklarınızı (SİYAH), plastik, cam ve kâğıt atıklarınızı (MAVİ)poşetli atık kovalarına atınız.

Teknik sorunlara neden olabileceği için odanızda su ısıtıcısı vb. gibi elektrikli ev aletlerini kullanmayınız.

Odanızın dâhili telefon numarası, kaldığınız odanın kapı üzerinde yazan oda numarasıdır. Gece saat 22’den sonra telefon görüşmelerinizi sonlandırınız.

Refakatçiler hastaneye ait eşya ve malzemeleri düzenli ve temiz kullanmalı, zarar vermemelidirler. Zararın tespiti halinde; bu zararın karşılanmasından   zarara sebep olanın sorumlu olacağını unutmayınız.

Bu ana kurallar dışında her kliniğin kendine özel refakatçi politikası oluşturabileceğini unutmayınız ve belirtilen ek kurallara uyunuz.

4207 sayılı kanun gereği hastanemiz kapalı alanlarında SİGARA İÇİLMESİ YASAKTIR.

Görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir. Hastanemizin çeşitli yerlerinde; memnuniyet, şikâyet ve öneri kutuları bulunmaktadır. Hastanemizle ilgili her türlü memnuniyet, şikâyet ve önerilerinizi bu kutulara yazılı olarak bırakabileceğiniz gibi, hastanemiz web sitesinden ve Hasta Hakları Birimi’ne başvurarak bildirebilirsiniz.

 

Bu kurallar hastalarımıza daha iyi hizmet verebilmek içindir. Gerekli hassasiyeti gösterdiğiniz için tüm hasta, refakatçi ve ziyaretçilere teşekkür eder geçmiş olsun dileklerimizle “sağlıklı günler”  dileriz.