Ziyaretçi Politikamız
14 Şubat 2024

 

Ziyaretçi politikamız-kurallarımız, hastalarımızın sağlığı ve konforu düşünülerek belirlenmiştir. Sizlerin de hastalarınızın sağlığı için bu kurallara riayet etmeniz oldukça önemlidir. Hastanızın sizin için ne kadar değerli olduğunun bilincindeyiz. Ziyaret saatleri ve kuralları ile ilgili isteklerimiz, hizmetin aksamadan yürütülmesini sağlamak kadar, sizin ve hastanızın sağlığını tehdit edici faktörleri ortadan kaldırmak için de gereklidir.

 

HASTA ZİYARET KURALLARIMIZ

Klinik ziyaret saatleri; Her gün 12.00– 13.30 ve 18.00 – 20.00 saatleri arasındadır. Ziyaret saatleri hastalarımızın bakım ve dinlenme zamanları dikkate alınarak düzenlenmiştir. Bu saatler dışındaki zamanlarda lütfen ziyaret için ısrar etmeyiniz.

Gece vardiyasında; sadece nöbetçi sağlık personelinin bulunması ve sayısının az olması, gereksiz meşguliyetler ile hizmet kalitesinin düşürülmemesi, hasta ve hastane güvenliğinin sağlanması, uyuyan hastaların rahatsız olabilme ihtimalinin olması ve Hasta Haklarının ihlalinin önlenmesi amacıyla gece ziyaretçi kabul edilmemektedir.

Hastamızın sağlığı açısından ziyarete gelen kişilerin hasta odasında kalma süreleri çok uzun olmamalıdır. Bunun için ziyaret süresinin 10 dakika ile sınırlandırılmasına ve odada 2 kişiden fazla sayıda ziyaretçi olmamasına özen gösteriniz.

v Gribal enfeksiyon veya başka rahatsızlığınız söz konusuysa lütfen ziyaretinizi erteleyiniz. Hastanızı acilen ziyaret etmeniz gerekiyorsa; klinik hemşirelerinizden “korunma yöntemi” hakkında bilgi alınız.

v 12 yaşından küçük çocukların vücut direnci büyüklerden daha zayıf olduğundan, hasta olmadıkları sürece hastaneye ve hasta ziyaretlerine getirmeyiniz.

v Hastanızın sağlığını korumak için lütfen dışarıdan yiyecek-içecek getirmeyiniz.

v Değerli eşyalarınızı hastaneye getirmeyiniz.

v Ziyaret sırasında, hastanın ve kendi sağlığınız açısından ortamdaki eşya ve alanlara, hastaya bağlı bulunan ekipmanlara dokunmamaya ve hasta yatağına oturmamaya lütfen dikkat ediniz.

v Ziyaret sırasında hasta oda kapısında asılı “uyarı” gördüğünüzde hemşire ile görüşmeden hasta odasına girmeyiniz.

v Hastanızla temas etmeden önce ellerinizi yıkayınız ya da odalarda bulunan el dezenfektanını kullanınız. Ellerinizi hastaneden ayrılmadan önce yıkayınız.

v Hasta mahremiyetine saygı gösteriniz. Ziyaret esnasında, moral bozucu söz ve davranışlardan kaçınınız. Diğer hastaları rahatsız edecek derecede yüksek sesle konuşmayınız.

v  Belirtilen ana kurallar dışında, her servisin kendine özel ziyaretçi kurallarının olabileceğini unutmayınız.

v  4207 sayılı kanun gereği hastanemiz kapalı alanlarında SİGARA İÇİLMESİ YASAKTIR.

v Görüş ve önerileriniz bizim için değerlidir. Hastanemizin çeşitli yerlerinde; memnuniyet, şikâyet ve öneri kutuları bulunmaktadır. Hastanemizle ilgili her türlü memnuniyet, şikâyet ve önerilerinizi bu kutulara yazılı olarak bırakabileceğiniz gibi, hastanemiz web sitesinden ve Hasta Hakları Birimi’ne başvurarak da bildirebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

ERİŞKİN YOĞUN BAKIM ZİYARET KURALLARIMIZ

 

Ziyaret saatleri ve gerekli durumlar dışında hasta yakınları içeri alınmaz.

Hafta içi saat 13:00 – 14:00 arasında ziyaret 5 dakika olup her hastanın 1. derece yakını olan 1 (bir) ziyaretçi, görevli personel eşliğinde yoğun bakıma alınır, tıbbi bilgilendirme hastanın hekimi tarafından, hasta bakımı ile ilgili bilgilendirme hemşire tarafından yapılarak kayıt altına alınır (YOĞUN BAKIM İŞLEYİŞİNİ AKSATMAYACAK  ŞEKİLDE).

Hafta sonları ve resmi tatillerde de saat 13:00 dan sonra her hastanın 1. derece yakını olan  1 (bir) ziyaretçi, görevli personel eşliğinde  yoğun bakıma alınır.

Hafta sonları ve resmi tatillerde (YENİ YATIŞLAR DIŞINDA) bilgilendirme yapılmamaktadır. Acil durumlarda veya hastanın durumunda bir değişiklik olduğunda hekim tarafından telefon ile hasta yakınına bilgi verilir (YOĞUN BAKIM İŞLEYİŞİNİ AKSATMAYACAK ŞEKİLDE).

Hasta yakınlarının yoğun bakımı telefonla aramaları yasaktır.

Yoğun bakımda gelişen ani değişikliklerden dolayı ziyaret ve bilgilendirme saatleri değişebilir. Olası acil müdahale durumunda hasta ziyaretine izin verilmez.

Ziyaret sırasında, enfeksiyon riskinin önlenmesi amacı ile görevli personel tarafından iletilen önerilere uyulması gerekmektedir. Hastaların 1. derece yakınlarından bir kişiye giriş ve çıkışlarda el dezenfektanı kullandırılarak veya el yıkama yaptırılarak el hijyeni sağlanır, galoş, bone, önlük vb giydirilerek içeri alınır.

Bulaşıcı hastalığı olan veya solunum yolu enfeksiyonu olan kişiler ziyaretçi olarak kabul edilmez. Çok gerekli olduğu durumlarda uygun koruyucu ekipman giydirilerek ziyaretçi alınır.

Solum yolu ile bulaştırıcılık riski yüksek olan hastalarda ziyaretçi kabul edilmeyebilir. Bu durumla ilgili ziyaretçiye bilgilendirme yapılır.

Ziyaret sırasında hasta yakınının kendi hastası dışında başka hastaya ve hasta bakım malzemelerine temas etmesi yasaktır.

Çocuk yaş gurubu ziyaretçilerin kabulü hastanın hekimi tarafından değerlendirilecektir.10 yaşından küçük çocuklar kişisel koruyucu ekipman kullanımı konusunda zorlanabilecekleri için çok özel durumlar dışında erişkin yoğun bakım ünitelerine ziyaretçi olarak alınmaz.

Yoğun bakımda ziyaret anında cep telefonu kullanımı yasaktır.

Yoğun bakım ziyareti esnasında her türlü fotoğraf çekimi, ses ve video çekimi, kaydı yapılması yasaktır.

Yoğun bakım ünitesi için belirlenen ziyaret saati ve kuralları çerçevesinde giriş-çıkış yapılır.

Yoğun bakım giriş kapısında hasta yakınlarının uyması gereken kurallarla ilgili bilgilendirme panosu bulunmaktadır.

Toplumda bulaşıcı hastalık sıklığında artış olduğu durumlarda, hastane idaresi tarafından ziyaretçi kısıtlaması yapılabilir ve 1. derece yakınına telefon ile bilgi verilir.

 

Tüm bu kurallar hastalarımıza daha iyi hizmet verebilme, onları rahat ettirebilme ve sağlık hizmetinin aksamadan ziyaretlerinizin daha koordineli şekilde yapılması amacıyla oluşturulmuştur.

 

NOT: Ziyaret kuralları; T.C Sağlık Bakanlığı-Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün “81595070” sayı ve 2018/8 tarihli Yoğun Bakım Hasta Ziyareti Uygulamaları” konulu genelgesine istinaden güncellenmiştir.